Možná vás u souseda na zahrádce zaujmou vysoké slunečnice s drobnějšími žlutými květy.
A když se dobře daří, tyto „slunečnice“ se za pár let přesunou k vám na zahradu. A máte postaráno o zdraví! Nejedná se o pravé slunečnice, ale její vzdálený druh, a to topinambur hlíznatý, lidově nazývaný židovské brambory. Ale na internetu se skrývají i pod názvem jeruzalémské artyčoky.
Stojí za zaznamenání, že původ názvu pochází ze Severní Ameriky, kde se přirozeně jeruzalémské artyčoky vyskytovaly a získaly název od indiánského kmene Tupinambů, od kterých plody získali francouzští námořníci a kolonizátoři v Brazílii. Odtud se pak rozšířily do dalších koutů Evropy a rostou i u nás.
Slunečnice topinambur se velmi snadno pěstuje, když ji necháte volně růst a má dobré podmínky, rozšíří se vám po zahradě, ani nevíte jak. Plodí velkou spoustu podzemních jakoby „brambor“ – jsou to různě zkroucené hlízy se zvrásněným povrchem a slabou slupkou. Topinambury mají velký přínos nejen pro naše zdraví, ale květy, které rozkvétají v pozdějším čase, přinášejí obživu pro včelky. A protože rostliny dorůstají do výšky až tří metrů, mohou se vysazovat jako podhledová clona anebo jako podpora pro pnoucí fazole. Pro svou organickou hmotu jsou skvělým doplňkem do kompostu.
Ale to je v případě, pokud jich máme natolik, že je nestačíme spotřebovat, protože topinambur poskytuje úžasně zdravé živiny. Neobsahuje škrob, ale inulin, železo, křemík, draslík a z vitamínů „C“.
Doporučuje se díky inulinu diabetikům, pomáhá snižovat cholesterol v krvi, reguluje krevní tlak a zbavuje tělo škodlivin a toxinů. Pokud nemáte možnost si topinambur vypěstovat, dnes už si můžete zakoupit, a bez práce a námahy – výrobky z topinambur . Jako jsou například smoothie s přidaným rybízem, malinový nápoj, bio topinamburový sirup s obsahem přírodního hroznového moštu, který lze používat ke slazení palačinek, jogurtů, na zálivky do salátů apod.
Skvělá je i topinamburová bezlepková mouka s přirozeným obsahem inulinu.