V chladném období častěji vyhledáváme horké nápoje. A když je zima, přivřeme oči i nad trochou alkoholu. Mezi méně populární nápoje pro zahřátí patří například káva s nějakým alkoholem. Může jít o nějakou Brandy, Tuzemák, Whisky, nebo třeba i Vaječný likér. Účinky horké kávy podpořené alkoholem spolehlivě vlijí barvu do zimou vybledlých líček.
Dalším, tentokráte již velice oblíbeným nápojem, je svařené víno. Mnoho lidí, kteří si tento nápoj připravují dělají ale jednu zásadní chybu.
Používají k tomu víno nižší kvality, takové, které by si normálně do skleničky nenalili. Samozřejmě tím trpí chuť i kvalita výsledného nápoje. Druhou zásadní chybou bývá to, že při přípravě nápoje víno převaří. Tím z něj odpaří všechen alkohol. Svařené víno se připravuje z vín všech barev. Vizuálně asi nejvíce zahřeje víno červené. Do svařeného vína se přidává koření. Hřebíček a skořici zná každý. Do správného svařáku se ale také přidává trocha pomerančové kůry a kousek badyánu. Zkusit můžeme i svařené víno osladit medem. Med však víno ovlivní chuťově velice výrazně.
Další klasikou mezi horkými nápoji je grog. U nás je zvykem grog vyrábět zaletím velké odlivky tuzemáku horkou vodou. Osladit můžeme medem, cukrem, nebo i medovinou. K nápoji přidáme kolečko citrónu. Takto se připravují nápoje i z dalších alkoholických nápojů. Třeba i z Griotky nebo Whisky Nebo na Valašsku ze Slivovice. Horké vody se přidává podle chuti a podle toho, jak silný nápoj chceme mít. Poměr by asi neměl přesáhnou 3:2.
Zřejmě nejznámějším horkým, alkoholickým nápojem je klasický Punč. Vánoční trhy jsou ho plné. Ale je to jako s „Burčákem“, který se prodává na odpočívadlech u silnic. Kvalita mizerná. Má to barvu jako Punč, voní to jak Punč, ale není to Punč. Správný Punč je směs ovocného džusu, třeba jablečného, a červeného vína. K tomu se přidá trocha koření a třeba plátek citrónu. Osladit můžeme nápoj medem nebo cukrem. Opět platí to co u svařeného vína. Nevařit!
Ať máte rádi jakýkoliv nápoj, pijte jej s mírou. A hlavně, co nejvíce horký.