Pořídili jste vašim dětem nadzemní bazén a chtěli byste jej v dohledné době usadit na vašem pozemku? Jak správně postupovat při instalaci bazénu, aby vám sloužil řadu let?
Vyberte vhodné stanoviště – už víte, kam bazén položit? Pokud jej umístíte příliš blízko zástavby, ta na něj může vrhat stín, a nebudete tu mít dostatek slunečního záření. Vybírejte pro váš bazén vhodná stanoviště tak, abyste se vyhnuli stínům z domovní zástavby, z garáží, kůlen a dalších hospodářských staveb, a také z některých vysokých stromů na zahradě či na okolních pozemcích.
Usaďte bazén do roviny – velkou chybou by bylo položit bazén na travnatou plochu a začít jej napouštět vodou s tím, že ono to nějak dopadne, a že tlak vody zatlačí trávu do země. Ono to tak ale vůbec být nemusí, za prvé může být bazén nakřivo a voda z něj bude na jedné straně přetékat, a pak vám mohou travnaté drny vytvořit na dně bazénu nerovnosti a mohou jej i poškodit. Musíte proto místo pro usazení bazénu zbavit trávy a dalších nerovností, musíte zeminu důkladně udusat a pokrýt ji směsí prosetého písku a hlíny.
Geotextilie – jakmile máte připravené podloží pro pokládku bazénu, položíte na něj geotextilii pod bazén. Je to speciální podložka z netkané textilie, která brání prorůstání kořenů trav, stromů a keřů v okolí bazénu. Geotextilie také snižuje napětí, které působí tlak vody na bazénové dno, a pak dále snižuje výskyt plísní a hniloby, která se tu může vyskytovat vlivem zvýšené vlhkosti.
Zazimovat ano či ne – nadzemní bazény nebývají příliš velké a tak je zde více možností, co se týče rozhodování, zda bazén na konci koupací sezóny zazimovat, anebo vypustit. V případě zazimování bazénu budete potřebovat nejen vhodnou chemii pro ošetření vody v nádrži, aby se v ní netvořily přes zimu řasy, ale i zazimovací dilatační plováky, které brání rozpínání ledu a následnému poškození nádrže.