Proti tomu žádná, ryby jsou tedy bezesporu zdravé. Ovšem člověk, který dokáže používat svůj selský rozum, se jistě zamyslí i nad tím, že aby byly ryby opravdu zdravé a jejich konzumace byla člověku prospěšná, měl by se takový konzument zamyslet i nad tím, odkud ryba, která mu přistane na talíři, pochází.
Jakou rybu tedy ideálně zvolit?
Mořskou či sladkovodní?
Existuje nějaká „super ryba“, jejíž konzumace je nejlepší a nejvíce prospívá našemu zdraví?
Při zodpovězení nastolených otázek začněme od konce. Žádná nejlepší a nejvíce přínosná ryba pro snaše zdraví neexistuje. Tak jako u všeho je dobré konzumaci různých druhů ryb střídat.
Co už ovšem jasné je, je to, že lidé si konzumaci určitých druhů mořských ryb oblíbili natolik, že tyto druhy jsou už dnes na pokraji vyhynutí. Namátkově zmiňme třeba tuňáka, tresku nebo makrelu. Ovšem tím výčet zdaleka nekončí.
Pokud si tedy chceme odpovědět na otázku, zda je lepší zvolit rybu mořskou či sladkovodní, tak jednoznačně vyhrává ta sladkovodní, a to hned z několika důvodů:
V mořích existuje jeden velký poměrně dobře známý problém, kterým je jejich přelovenost. Velké rybářské flotily doslova drancují světová moře. Pomocí moderní techniky dokáží v dané oblasti vylovit naprosto všechny ryby v dosahu jejich sonarů. Loví i malé kusy, které ještě nestihly pohlavně dozrát, aby po sobě zanechaly potomstvo, desítky druhů mořských ryb jsou proto na pokraji vyhynutí.
Ohroženy ovšem nejsou pouze ryby, ale také domorodci, které lov ryb živí, a také jiná zvířata, která se stávají nežádoucím úlovkem.
Další problém je znečištění moří, třeba mikroplasty, které na sebe vážou životně nebezpečný chemický koktejl anebo těžkými kovy. I na tom si spolu s mořskou rybou pochutnáte.
Ano, je pravda, že mnohé české rybníky také nejsou v nejlepší kondici. Ovšem volbou české ryby volíte udržitelný lov, který neškodí životnímu prostředí, neohrožuje rybí populace, ani vaše zdraví. Zkrátka na české zdroje potravy dokážeme dohlédnout lépe, než na ty mořské za našimi hranicemi.