Již od pradávna se lidé zajímali o to, co bude po smrti. K tomuto jednání nás vede náš přirozený strach z neznáma – a je nutné připustit, že smrt je skutečně velké neznámo. Různé víry a náboženství na tuto otázku odpovídaly různými způsoby. V současné době nejpravděpodobnějším vědeckým názorem je to, že naše vědomí zkrátka přestane existovat – jako tvrdý spánek beze snů či kóma, ze kterého se již neprobudíme. Je však třeba poznamenat, že se jedná pouze o odhad.
Ať už však věříme čemukoliv, nabízí se otázka: když už jsme se narodili jednou, je možné, že bychom se, či spíše naše vědomí, či to, čemu říkáme „duše“, narodili vícekrát? Tato otázka trápí mnoho lidí, jak laiků, tak vědců. A je také základem pro regresní terapie.
Ty totiž pracují s teorií, že nemoci, které máme, stejně jako fobie či jiné psychické problémy, jsou následky toho, co jsme prožili v našich minulých životech, zejména pak příčiny naší smrti. Pokud jsme například kdysi zemřeli pádem z výšky, pak z nich budeme mít v tomto životě strach. Astma pak může být následkem udušení v minulém životě.
V průběhu této terapie se tedy terapeut snaží pomocí různých technik, například hypnózy, přimět pacienta, aby si na svůj minulý život vzpomněl. Následně pak může odhalit příčinu svých potíží, což mu má umožnit se s nimi vypořádat.
Může to být ale reálné? Popravdě řečeno, nikoliv. I kdyby reinkarnace skutečně existovala (a v současné době nemáme jak to potvrdit ani vyvrátit), není možné, abychom si vzpomněli na předchozí život.
Má to co dělat s tím, jak jsou vzpomínky uloženy v našem mozku. Nejsou totiž nic jiného, než spojená síť neuronů. Ta také navíc podléhá změnám, takže nakonec si můžete určitou událost pamatovat úplně jinak, než se ve skutečnosti stala. S tím se často potýká policie při výsleších svědků.
Stručně řečeno, veškeré regresní terapie jsou jen podvod. V případě, že potřebujete pomoci, vyhledejte raději lékaře. Věřte, že uděláte mnohem lépe.