Potřebná péče
Mít na vlastním pozemku vlastní bazén je rozhodně velká výhoda, protože nemusíme z domova nikam jezdit, a ještě k tomu máme svůj klid a soukromí. Navíc z dlouhodobého hlediska, jestliže se koupeme rádi, tak to vyjde výhodněji než si často kupovat vstupenku na koupaliště. Musíte však počítat s tím, že doma není žádný personál, který se postará o kvalitu bazénové vody. Měli byste proto pravidelně kontrolovat pH, protože to je základní hodnota, kterou je nutné míst v pořádku, aby nám fungovala další chemie.
Následně musíme zajistit, aby nám ve stojaté vodě nevznikali žádné zelené organismy či bakterie. Nejčastěji volenou variantou je chlór, který běžnému člověku při rozumné míře neuškodí. Druhou možností je používání speciálního zařízení a soli, akorát slaná voda nemusí vyhovovat každému, takže je na Vás, kterou cestou se vydáte. Vždy však pamatujte na správné dávkování podle objemu vody a pravidelnost.
Filtrace
Vzhledem k tomu, že voda v bazénu je furt stejná, tak se do ní dostávají a zůstávají v nich nečistoty, přičemž v nich se jistě koupat nechcete. Stěny a dno se dají vyčistit bazénovým vysavačem, který nemusí stát ani nijak moc peněz, protože ty základní ruční seženete za pár stovek, připojíte je k Vaší filtraci a můžete začít s vysáváním.
Robotické jsou citelně dražší, ale pracují za nás. Co se týče filtrace, tak jasnou volbou je písková, protože ta dosahuje slušných výsledků. I ta však není úplně bezúdržbová, protože jednou za čas je doporučeno její propláchnutí, ovšem i tak se náplň třeba po dvou sezónách zanese dost nečistotami, takže je potřeba její kompletní výměna. Běžně se volí křemenný písek, ale máme zde i alternativu a tou je zeolit. Jeho předností je vysoká sorpční schopnost, takže vodu zbaví více nežádoucích látek. Jako písek se prodává v různých zrnitostech, takže si stačí vybrat, jakou potřebujete.