Když si pořídíte nový koberec, má svěží barvu, obvykle příjemně voní a máte jistotu, že je čistý a nezaprášený, a chůze po něm je balzámem pro citlivé receptory na chodidlech. Tyto slastné okamžiky si můžete vychutnávat ještě několik měsíců a pak se začne projevovat vliv jeho využívání. Čím vyšší frekvence nášlapů, tím větší zátěž, a jste v situaci, která se podobá pořízení nějakého nového oděvu. Oblečení však jednoduše vložíte do bubnu automatické pračky a za pár desítek minut je prádlo opět voňavé a čisté, ale co koberec? Pokud jej máte natažený ode zdi ke zdi, do pračky se nevejde. Přesto se jedná o textilní vlákna, která nestačí pouze luxovat vysavačem. Vysavač také nezbaví všech nečistot vaší košili nebo kalhoty.
Proč podrobit koberce strojovému čištění
Princip strojového čištění kobercových vláken je založen na tlakové aplikaci čisticího prostředku zředěného s vodou a následného odsávání do odpadní nádoby. Některé stroje provádí pouze tlakové nanášení čistidla pomocí trysky, ty sofistikovanější zároveň povrch koberce promnou rotujícími kartáči. Velmi záleží na tom, jak důkladně jsou nečistoty spolu s čistící směsí odsávány, čím více jich na podlaze zůstane, tím méně účinný způsob to je.
Jeden z nejvýkonnějších čističů koberců na trhu je systém Rotovac. Jedná se o patentovaný systém očisty s vynikajícími výsledky, které potvrzují pozitivní zkušenosti zákazníků. Ovšem i jednoduché mokré tlakové čištění koberců Praha Wismont čištění je stále lepší volbou, než ruční mytí speciálními přípravky. Dříve se na koberce používal Tep, dnes je přípravků celá řada, například Purex, Cleamen nebo Vanish. Ručním kartáčováním se sice nečistota odstraní, ale měla by se ihned odsát, což žádný vzduchový vysavač nezvládne. Tato čistidla jsou tudíž vhodná pouze pro malé kusové koberečky, které lze opláchnout ve sprše pod tekoucí vodou a následně nechat vyschnout.